Nová funkce Remote Support, která Vám pomůže reagovat na těžké časy zdarma do konce roku 2020

Otázky a odpovědi k současné krizi a Průmyslu 4.0

Adam Rajnoha 13.05.2020

Otázky a odpovědi k současné krizi a Průmyslu 4.0. Nejen o chytré údržbě. 

Následující otázky byly položeny v rámci webináře Průmysl a COVID-19, který organizovala společnost MAINWARE - SMART Maintenance 4.0. Na Vaše otázky odpovídají experti na Průmysl 4.0, Jan Hvížďala a Jan Burian.

"Jak se podle Vás změní B2B?"

Jan Hvížďala: V rámci B2B vidí mnoho firem krizi jako krátkodobou, což určitě hodnotím pozitivně. Například krize momentálně neovlivňuje rozvojové projekty a peníze se tak nadále investují i přes vládnoucí nejistotu. Jednou z dalších pozitivních věci je i tlak firem na automatizaci a digitalizaci. Ta se potvrdila i v průzkumu, který jsme dělali v rámci našeho webináře. V průměru až 40% průmyslových firem plánuje v době COVID-krize investovat do nových technologií ve výrobě. 

B2B je však vždy závislý na spotřebitelském trhu, a právě ten může ukazovat větší známky nejistoty a opatrnosti. Může tedy trvat nějakou dobu než se celkové následky krize objeví. 

S jistotou budeme moct situaci hodnotit až během dalších měsíců, ale osobně se snažím zůstat pozitivní a krizi skutečné vnímám jako příležitost digitalizovat a zlepšit procesy uvnitř společnosti. 

"Očekáváte finanční podporu státu pro střední a malé firmy jak urychlit digitalizaci a automatizaci, např. ve formě voucheru?"

Jan Hvížďala: Věřím, že stát musí efektivně a rychle na současné výzvy reagovat. Určitě vítám jakoukoli dobře myšlenou a exekuovanou iniciativu pro podporu digitalizace a automatizace. Musíme si uvědomit, že pokud chceme jako země nadále být konkurenceschopná, je budování a investice do technologického know-how nepostradatelná. Nevím, zda mluvit o očekávání, ale pevně doufám, že stát bude v tomto ohledu podnikům pomáhat, či už během, tak i po COVID-krizi, forma voucheru by potom mohla být jednou z forem podpory. 

Jan Burian: Během výzvy Covid 1 a Covid 2 se ukázalo, že je o ně velký zájem, ale že nebyly úplně dobře připraveny, a že se firmám nedaří z nich peníze čerpat. Doufejme, že připravovaný Covid 3 na tom bude líp a že v něm prostředky na automatizaci a digitalizaci budou.

"Z technologií, které jste zmiňoval jako potenciální gamechangery, jsou nějaké které se vyloženě nepodařilo uvést do praxe a které pohořely? Mohlo by se s některou z nich něco takového stát?"

Jan Burian: Mezi takové bych zařadil třeba blockchain, který v mnoha případech již pohořel. Předpokládalo se jeho masivní zavedení do finančnictví i průmyslu, ale podle mého se ho ještě nepodařilo pořádně uchopit a využít. 

Jan Hvížďala: Ti, co nás znají, vědí, že jsme v JHV trochu blázni, kteří se nebojí pustit se do řešení, které nikdo předtím nedělal. V posledních letech se snažíme naše dlouholeté zkušenosti z vývoje přetavit do nových softwarových řešení a potenciál těch zmiňovaných technologií využít na maximum. Největší novinkou je produkt MAINWARE - chytrá údržba 4.0, který kombinuje rozšířenou realitu a umělou inteligenci. Jde o robustní řešení, které obsahuje 6 modulů. Snažíme se co nejvíc testovat se zákazníkem a investujeme hodiny do tzv. user experience UX, ale to víte, že občas narazíme i na slepou uličku, ale bez toho se dobrý produkt prostě vyvinout nedá. 

Každopádně věřím, že právě ve vývoji a hledání nových neobjevených cest jsme jako společnost silní. Proto jsme i založili divizi JHV Solutions, která pomáhá naše zkušenosti z vývoje odevzdávat našim klientům, a také nabízí vlastní řešení jako optimalizaci procesů, analýzu výroby, JHV cam., apod.

"Jak mi doopravdy může pomoct vzdálená údržba v oblasti final product assembly a jak v provozu NC obrábění a jak při oživování nových technologií při uvádění do provozu?"

Jan Hvížďala: Tahle otázka skutečně trefila hřebíček na hlavičku: vzdálená údržba - Remote Support, je pro nás jedním z nejdůležitějších modulů. Firmy si jednoduše nemůžou dovolit čekat na to, co bude, ale musí mít možnost například stroj oživit či opravit vzdáleně a dále plynule pokračovat ve výrobě. Pomoci vzdálené údržby muže potřebné zásahy dělat v podstatě kdokoliv fyzicky přítomný na místě. Nezávislost na zásahu od externích servisních pracovníků vnímám jako jeden z nejdůležitějších benefitů. Je třeba uvést nemalé úspory, kterých může společnost dosáhnout právě tím, že neplatí za každý zásah externistů nebo tím, že stroj může být zpátky v procesu o hodiny či dny rychleji. Firma MAINWARE se v téhle turbulentní době rozhodla zájemcům dodat modul chytré údržby zdarma do konce roku, stačí se na náš přímo obrátit zde

"Už před touto krizí se mluvilo o neustálém zefektivňování procesů, zavádění technologií jak jste o nich mluvili, ale jakto že teď to najednou jde, kór v tomto divokém prostředí, a dřív se všechny tyto nepřímo kvantifikovatelné investice do digitálních nástrojů u managementu strašně špatně protlačovaly? Management chtěl vždycky vidět exaktní návratnost každého projektu, i když dnes vidíme, že pocit jistoty a stability se dopředu dá těžko vyčíslit."

Jan Hvížďala: Ve většině firem se teď management ptá, kdo je ve firmě skutečným průkopníkem automatizace - CEO nebo COVID? Je to trošku úsmevná otázka, ale je faktem, že současná krize donutila společnosti skutečně konat a roční plány se začaly měnit během dnů nebo měsíců. Investice do inovací však vždy představovaly náročná témata s mnoha neznámými. Osobně se snažíme přínos našich řešení kvantifikovat a návratnost tak pomoct určit. Například u produktu MAINWARE víme, že při správné implementaci všech funkcí se dokážeme dostat k 6-ti měsíční návratnosti investice. Doporučuji proto vybírat si řešení, které si stojí za svojí hodnotou a nebojí se hovořit o reálných kvantifikovatelných benefitech.

Záznam z webináře můžete získat zde

Mohlo by se vám líbit

Naše postřehy pro Vás

Přihlaste se a získejte více informací
o chytré údržbě 4.0

pokud se přihlásíte, souhlasíte s politikou GDPR