Nová funkce Remote Support, která Vám pomůže reagovat na těžké časy zdarma do konce roku 2020

Nastartuje koronavirová krize digitalizaci a automatizaci?

Adam Rajnoha 08.05.2020

Nastartuje koronavirová krize digitalizaci a automatizaci průmyslu? Příležitost, nebo hrozba?

Není snad odvětví, které by koronavirová krize nepostihla, průmysl nevyjímaje. S jakými následky se musel potýkat a lze si z krize něco odnést? Odpovědi pomáhal najít webinář společnosti Trade International Media, na kterém Daria Hvížďalová, Head of Solutions JHV a spoluzakladatelka firmy MAINWARE, probrala výzvy a ohrožení, které před průmyslovými podniky stojí právě teď a uvedla následnou diskuzi expertů na Průmysl 4.0. 

Zkouška a příležitost 

I když se na situaci se pohlíží většinou negativně, je třeba si uvědomit, že je nejenom zkouškou, ale také příležitostí pro rozvoj. V průběhu posledního desetiletí kvůli globalizaci proběhl postupný přesun výroby a nákupu do míst, kde to byl pro firmu levnější a rychlejší, většinou šlo o Čínu. „Krize ukázala, že tento přístup nemusí být úplně bezpečný. Upřednostňuje se lokální spolupráce, protože nejzranitelnější jsou společnosti, které se výhradně spoléhaly na továrny v Číně. Tyto firmy dnes hledají lokální distributory,“ prohlásila Daria Hvížďalová. Koronavirová krize dále odhalila zajímavý poznatek. Ačkoliv se běžně vede diskuze o tom, že roboti berou práci lidským pracovníkům, zřejmě tomu tak není. „Využívání zahraniční pracovní síly je dlouhodobě vnímáno jako výhodnější,“ potvrdila Daria Hvížďalová a zároveň předestřela problém, který poměr lidského kapitálu a automatizace v této době přináší: „Pracovníci musí zachovávat karanténu, to zpomaluje pracovní postupy.“ Náklady na výrobu tedy stoupají, čemuž by se v případě časné investice do automatizace dalo do určité míry předejít.  

Automatizace, nebo přesun výroby?

V minulém desetiletí se výroba hromadně přesouvala dále na východ. Výrobci měli za to, že ačkoliv budou muset ze vzdálené země přepravovat výrobky zpět, stále se jim tato operace vyplatí. Krize s tímto poměrem otřásla. „Náklady na přemístění kvůli rostoucí nejistotě vzrostly, díky nízkým úrokům a možnostem větších investic není tak drahé do automatizace a digitalizace investovat. Pokud by se firmy pohybovaly s takovým odhodláním a entuziasmem jako mají teď už před několika lety, mohl by průmysl být na úplně jiném místě,“ vysvětlila Daria Hvížďalová. 

Udržení know-how a chytrá údržba

Firmy si mohou právě nyní uvědomit, že někteří zaměstnanci jsou skutečně klíčoví a jejich know-how je třeba chránit: „Digitalizace je zde velkým pomocníkem. V rámci našeho řešení pro chytrou údržbu SMART Maintenance 4.0 - MAINWARE jsme se soustředili hlavně na vytváření platformy pro uchování a sdílení klíčového know-how. Tyto postupy jsou k dispozici také v interaktivní podobě 3D modelů či rozšířené reality,“ prohlásila Daria Hvížďalová. „Věříme, že digitalizace může být jednoduše implementovatelná, může přinášet benefity od začátku a je cestou v krizi. Jelikož máme po ruce veškeré možné nástroje a máme data, která sbíráme už několik let, jako průmysl jsme se na to už připravovali, právě teď je čas to vše využít,“ apeluje Daria Hvížďalová. V rámci koronavirové krize se navíc společnost MAINWARE rozhodla, že část řešení se vzdáleným přístupem a vzdálenou podporou, které využívá rozšířenou realitu, bude po dobu krize dostupné zdarma. 

Máte zájem modul vzdálené údržby využít a chcete se dozvědět více? Neváhejte se na nás obrátit. Kontaktní údaje najdete v sekci kontakt

Více na téma Průmysl 4.0 a COVID-19 můžete zjistit i z webináře MAINWARE, kde prezentoval Jan Burian Research Director a Head of IDC Manufacturing Insights EMEA, a Jan Hvíždaľa, jednatel spoločnosti JHV a spoluzakladel společnosti MAINWARE.

Mohlo by se vám líbit

Naše postřehy pro Vás

Přihlaste se a získejte více informací
o chytré údržbě 4.0

pokud se přihlásíte, souhlasíte s politikou GDPR